Wokół kwestii związanych z nauką języka obcego krąży wiele mitów. Niestety, przez wszystkie błędne założenia wiele osób rezygnuje z podjęcia starań nauki. Kto się najszybciej nauczy języka obcego? Czy naprawdę niezbędny jest tu talent, czy wystarczy ciężka praca i dobra szkoła językowa?

Czy nauka języków obcych wymaga talentu czy czegoś zupełnie innego?

Nauka języków obcych jest długotrwałym procesem, który nie może zostać ani przyspieszony ani skrócony. W efektywnej nauce najważniejsze jest odpowiednie podejście, a także zaangażowanie i systematyczne przerabianie materiału. Są jednak osoby, którym zapamiętywanie nowych słów i zasad gramatyki przychodzi zdecydowanie łatwiej niż innym. Nie oznacza to jednak, że brak talentu językowego uniemożliwia poznanie innych języków niż ten rodzimy. W takim przypadku na sukces trzeba po prostu ciężko zapracować. W tym przypadku intensywna praca jest jednak bardzo opłacalna, bowiem znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie daje ogrom możliwości rozwoju nie tylko osobistego, ale również zawodowego.

Jakie błędy w nauce języków obcych pojawiają się najczęściej?

Wiele osób, którym niezbyt łatwo przychodzi nauka języka obcego szybko się zniechęca i rezygnuje tłumacząc się tym, że po prostu nie ma do tego talentu i nie chce tracić swojego cennego czasu. Bardzo często te trudności wynikają nie tyle z braku zdolności do przyswajania nowych słów w obcym języku, ile z innych, niekoniecznie dla wszystkich oczywistych powodów. Jakie błędy w nauce języka obcego popełniane są najczęściej? Przede wszystkim jest to niewłaściwa technika nauki, nieprzynosząca efektów, przez co w większości przypadków bardzo szybko zanika dalsza motywacja do nauki. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest również ciągle porównywanie się do innych. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że każdy ma swoje indywidualne tempo nauki, dlatego też nie każdy musi również szybko przyswajać nowe wiadomości. Wiele osób, którym niezbyt dobrze idzie nauka języka obcego taki stan rzeczy argumentuje tym, że nie ma po prostu talentu do bycia poliglotą. Tak naprawdę talent to nie jedyny czynnik sprzyjający nauce języków obcych. Zdecydowanie ważniejsze od naturalnych zdolności są czynniki takie jak ciężka praca i systematyczna nauka. Zrzucanie winy na brak rzekomego talentu to nieco nędzna wymówka, której zadaniem jest usprawiedliwienie stosowania błędnych technik nauki czy niezbyt mocna motywacja do nauki.

Jak mózg przyswaja informacje, czyli jak każdy może nauczyć się języka obcego

Decydując się na naukę języka obcego warto zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób mózg koduje sobie języki. Być może wiele osób nie do końca w to wierzy, jednak jak się okazuje taka wiedza jest niezwykle przydatna w praktyce, pomagając efektywniej przyswajać nowe słowa i gramatyczne zasady.